Past Masterbuilders


1934
Broadie, Flora
Flaherty, Hazel
Gleckler, Don
Kirkwood, Roger
Miller, Jerry
Stanley, Pauline

1935
Clark, Wilbur
Lowther, Betty
Morelan, Virgil
Pike, Vivian
Stateler, Mildred
Weir, Max

ORIGINALLY CALLED CAMPUS LEADERS,
CALLED MASTERBUILDERS FROM THIS POINT ONWARD


1936
Chubb, Wiletta
Clark, Wilbur
Gresham, Maxine
Kelley, Harriett
Page, Raymond
Stocking, Carl

1937
Holmes, M. D.
Jones, Winifred
Miller, Lowell
Pike, Mildred
Thompson, Bob
Young, Glee

1938
Coe, Don
Franks, Keith
Keller, Bert
Nevens, Elizabeth
Nurse, Freda
Trumbull, Mattie Grace

1939
Borger, Clarence
Moore, Virginia
Parsons, Marjorie
Woodard, Chalmer
Wright, Peggy
Youle, Robert

1940
Brownlee, Mary Ellen
Dungan, Earl
Hubenett, Marcia
Kiddoo, Lorene
Marine, Dale
Moots, Clark

1941
Benton, Dwight
Berry, Vera
Leftwich, Dick
Shook, Phyllis
Smith, Margaret
Tredway, Harold

1942
Anderson, Ann
Dietrich, Maxine
Dix, Carle
Dotson, Billy
Humburg, Margaret
White, Stephen

1943
Dalbom, Lou
Dieterich, Betty lou
Moore, Phil
Schriver, Marguerite
Smith, Don
Thorne, Ralph

1944
Archer, Bill
Franks, Kathleen
Gleason, Dean
Hagiya, Paul
Hiebsch, Marvine
Matthews, Betty Jean

1945
Akers, Ruth
Burt, Genevieve
Dooughty, Jeanette
Franklin, Ruth
Snyder, Lou
Weniger, Delbert

1946
Brown, Grover
Hagiya, Yoshie
Lannon, Betty
Miller, Mary
Mitchell, Barbara
Roberts, Virginia Lee

1947
Allen, Janet
Cloud, Bill
Jones, Genevieve
McGuire, David
Mossman, Doris
Smith, Jack

1948
Adair, Gene
Aley, Tim
Boone, Stewart
Glaser, Mary Marie
Miller, Lois Mae
Templin, Rosemary

1949
Abel, Stanley
Abrahamson, Grayce
Burnett, William
Oda, Ellen
Rife, Wilma
Wilcox, Hal

1950
Bean, Betty Lou Eckl
Black, Norma Jean
Cook, Dwight
McPeek, James
Watson, Ilene

1951
Akers, Ward
Dillman, Keith
Dvorak, Bob
Falen, Doris
McGuire, Shirley
Rolf, Ravera

1952
Becker, Velma
Hawkins, Michael
McNeil, Lois
Murphy, Mildred
Tretbar, Harold
Young, Donald

1953
Bunker, Phyllis
Farney, Jim
Frank, Neil
Gregory, Karol
Hartnett, Phyllis
McGuire, Sheldon

1954
Bigler, Janet
Fisher, Betty Walker
Henry, Miles
Lowry, Jo Ann
Lundeen, Allan
McKaig, Marilyn
Rethorst, James

1955
Not listed in yearbook

1956
Chappel, Joyce
Henkle, Richard
Hudson, James A.
Norwood, Lafayette
Powell, Jean Marie
Simmons, Norman
Smoot, LeRoy

1957
Baker, Dorothy
Focht, Jack
Fulcher, Charles
Hays, Garry
Monninger, Madge
Schuster, Anita

1958
Davis, Frank
Drennan, Bill
Finley, Dennis
Mooky, Dale
Richards, Myrne
Wade, Rex

1959
Daeschner, Roger
English, Darrel
Lange, Kristine
Marin, Virginia
Mohlstrom, Don
Young, Larry

1960
Bauer, Mary Lou
Cromwell, Wallace
Focht, Sandra
Martin, Carl
Miller, Elizabeth
Williams, Larry

1961
Anderson, Joe
Forsyth, Ken
Huaroto, Fernando
Krehbiel, Jerelean
Lungren, Marilyn
Shultz, Jim

1962
Alexander, Mike
Birch, Bruce
Glenn, Jim
Kellogg, Chrystal
Lungren, Roger
Shenk, Connie

1963
Anderson, Jeff
Callison, Norman
Israel, Bill
Israel, Daryl
Witter, Maridene
Woodell, Glenn

1964
Hill, Bill
Maack, Dennis
Reed, Jim
Tucker, Jan
Unruh, Donna
Wolfe, John

1965
Not Listed

1966
Not Listed

1967
Blackwell, LeRoy
Hackett, Arlyn
Heckman, Steve
Lennen, Mike
Martin, Juidy
Miles, Jean

1968
Batt, Candy
Bender, Kelly
Cavalier, Dennis
Froman, Dave
Lungren, Linda
Pettey, Tom

1969
Brokowski, Eugene
Corwin, James
Galliart, David
Haun, Winston
Johnson, Rick
Morrison, Steve

1970
Brown, Marlyn
Carpenter, Kenneth
Conard, Mark
Moon, Roger
Reynolds, Georgianne
Settle, Curt

1971
Kraus, Rex Gaffney
Keech, Pamela Sue
Matthew, Steven E.
Moore, Michael Kim
Reed, Hal C.
Vannaman, Bryan Douglas

1972
Allegre, Ann
Coles, Joe
Jones, Darnell
Prichard, Larry
Robbins, Gary
Weigle, Brad

1973
Boone, Jeff
Hresko, Ted
Johannsen, Rodney
McGonigle, Terry
Morrison, Keith
unidentified person

1974
Not Listed

1975
Balerio, Bernie
Cockrum, Joyce
Hampson, Kathy
McGuire, Susan
Rhea, Terry

1976
Dvorak, Todd
Kelman, Steve
King, Randy
Moon, Allyson
Skaggs, JoLynn
Smith, Dana

1977
Bishop, Mike
Burnett, Mike
Fell, Mike
Fishback, Jim
Morgan, Jim
Unruh, Greg

1978
Decker, Becky
Dyke, Lynn
Hanna, Ralph
Nichols, David
Weinert, Lyle
Wilke, Beth
Wilke, Steve

1979
Casselman, Claire
Denton, Ron
Gaiser, Terry
Kramer, Judy
Wilson, Esther
Yearout, Kim

1980
Diacon, Todd
Dreier, Janelle
Hamilton, Bob
Nolte, Jerre
Robinson, Jimmie
Wilke, Paul

1981
Cotton, Rick
DeLano, Tammy
Drake, Julie
Hodges, Dennis
McGuire, Tim
Snapp, Kim

1982
Not Listed

1983
Not Listed

1984
Channel, Ann
DeLano, Steve
Kurth, John
Saville, Mark
Smith, Brad

1985
Andrews, Calvin
Boling, Lisa
Cink, Teresa
Dunbar, Michael
Long, Brad
Vacca, Joey

1986
Bergstrom, Chris
Cato, John
Ferguson, Pam
Fort, Doug
Kutz, Cindy
Unruh, Jeff

1987
Colberg, Susan
Johannes, Sherrie
McCorkle, Terri
Porter, Rich
Ramsay, Marylee
Strand, Eric
Wimmer, Robert (faculty honoree)

1988
Herman, Todd
Myers, Tony
Saville, Lance
Spottedhorse, Shaun
Sturgis, Charles
Webb, Danne

1989
Bean, Shelli
Dundas, Barry
Keller, Brad
Martin, Megan
Metcalf, Mike
Myers, Maggie

1990
Bowling, Stan
Dolsen, Wendy
Hecht, Scott
Hollingsworth, Tim
Jewett, Shay
Luinstra, Joseph
Rios, Hector

1991
Iijima, Yo
Jennings, Anthony
Lara, Danny
Annelle Persinger, Annelle
Winkler, Judie
Winkler, Julie

1992
Barnes, Jennifer
Bass, Neil
Dennett, Bryan
Fort, Kim
Leffingwell, Thad
Leffingwell, Trevor

1993
Conklin, Amy
Gifford, Don
Martin, Kris
Patterson, Keela
Wall, Stephanie
Wolff, Doug

1994
Davenport, Chris
Douglas, Chris,
Leach, Jay
Osen, Charles
Piper, Joe
Reed, Joe

1995
Brown, Courtney
Buller, Lisa
Farrell, Kyle
Haynes, Brandon
Rawlings, Ryan
Tucker, Jim

1996
Fleming, Sid
Jackson, Benn
Jagodzinske, Scott
Rucker, Heather
Seyb, Rence
Wilson, Jay

1997
Finch, Amanda
Holt, Chris
Perkins, Skye
Richert, Pam
Thompson, Craig

1998
Not Listed

1999
Headrick, Amy
Parrish, Marc
Smith, Joel
Speegle, Jason
Walker, Robin
Woodrow, Kyle

2000
Conard, Jonathan
Liebau, Amie
Miller, Daniel
Nelson, John
Schultz, Andrea
Smith, Josh
Tran, Angela

2001
Alford, Shane
Brant, Leah
Kramer, Beth
Lowe, Jeff
Mages, Paul
Moss, Joanna

2002
Steuve, Rachel
Good, Shelley
Reynolds, Lisa
Woodrow, Katie
Banks, Branden
Ziser, Mike

2003
Szetho Wei Shen
Hastings, Travis
Roach, Seth
Gilmore, Joe David
Good, Kari
Bauer, Emily

2004
Rachel Ferguson
Claire Myers
Andrea Mohr
Brian Holthus
Aron Fast
Amy Tiger

2005
Omari Head
Dustin Holley
Tia Leach
Thomas Wood
Mollie Foster

2006
Eloy Mendoza
Adam Thompson
Joshua Melcher
Melissa Williamson
Brent Inkelaar

2007
Andrew Cherry
Andrae Harper
Scott Kuhn
Leah Rankin
Aaron Rose
Joel Wilke

2008
Lindsay Morgan
Drew Logsdon
Sarah Morton
Brandon Hessing
Kinsey Colclasure

2009
Molly Hamlet
Aric Cherry
Tim Moore
Dallas Leonard
Blake Morgan
Roger Klein

2010
Thaddeus Carrena
Zack Conroy
Megan Martin
Tabatha McMullen
Nathan Morrison
Matt Perkins

2011
John Badley
Kaydee Johnson
Alicia Ong
Amy Pierson
Taggart Wall
Justin Williams

2012
Zach Castor
Jacey Cullop
Taylor Kinnamon
Molly Komlofske
Lucas McConnel
Caitlin McCurdy 

2013
Derreck Carter-House
Clint Dick
Meeka Gentry
Sally McGuire
Hannah Podschun
Jessie Riggs
Kaley Rodriguez

2014
Luke Arneson
Maddie Chapin
Maggie Collett
Nolan Davenport
Colton McNinch
Christopher Paddock

 

SGA